Kayıt
 
 
   
 

Güncel Yazılar | Kategoriler | Ara | RSS

9 Mart 2009 Pazartesi
FERFENE EĞLENCELERİ - 01.02.2009
06:52 :: 2899 Views :: 0 Comments :: :: Haberler, Ana Sayfa
 

Çok eski geleneklerimizden olan “Ferfene Gecesini” eğlenceli bir şekilde yaşatmaya çalıştık. Özellikle kış aylarında gençlerin kaynaştığı, oyunların oynandığı, şakaların yapıldığı, herkesin birbirini hatırlamasına ve tanımasına vesile olan “Ferfene Gecesi” köyümüz odasında eğlenceli, seviyeli bir şekilde gerçekleşti. Akşam 8 civarında başlayan ve sabah 5 sularında biten ve o saatte bile kalabalığın dağılmadığı, herkesin yüzünden gülücüklerin eksilmediği bir gece oldu. Katılanların gelmeyenlerin çok şey kaçırdığını düşündükleri bu geceye Gerede Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Salih Çiçek komutanımız, Encümen Recep Kaya , Muhtarlar Derneği Başkanı, Belediye Başkan Adayları, BBP Altındağ Belediye Başkan Adayı Nihat Çankaloğlu, MercanMedya ve Gerede Tv den Murat Ergüven, Ankara’dan ve Gerede’den gelen misafirler katıldılar.

Mircekiraz Köyü Derneği başkanı Cafer ALAGÖZ yaptığı konuşmada; Ferfene Gecesi, İftar yemeği, Yayla şenlikleri gibi köylülerimizi yaşlısıyla genciyle bir araya gelebilecekleri, örf ve adetlerimizi yaşatacak bir çok etkinliği geleneksel hale getirmeyi planladıklarını anlattı. Kendilerine her konuda destek olan ve güvenen üyelere de ayrıca teşekkür etti.

Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Salih Çiçek’de Ferfene Gecesinden ayrılırken köy halkına hitaben, “Bu geleneklerinizin kıymetini bilin. Tüm bunlar Anadolu insanının sıcak, keyifli ve dostluğa düşkünlüğünü gösteren eğlencelerdir. Bu tür eğlenceler insanları bir araya getirip kaynaştırır. Bu lezzeti bu tadı hiçbir yerde bulamazsınız. Gelenek ve göreneklerinize sahip çıkın. Hepiniz dost kalın, hoşça kalın,” sözlerini kullandı

Resim Galerisine Gitmek İçin Buraya Tıklayınız

Rating
Yorumlar
Şu anda, mevcut bir yorum yok. Yorum yapan ilk kullanıcı siz olun!
Yorum eklemek için buraya tıklayın.
 
 
   
Copyright © 2008 Mircekiraz Köyü. Tüm hakları saklıdır.